Iskustva sa estetskim zahvatima: Fileri u usnama i problemi sa granulomima

Mačka Blog 2025-02-01

Pročitajte iskustva pacijenata sa estetskim zahvatima, posebno o filerima u usnama, pojavi granuloma i profesionalnom ponašanju klinika.

Iskustva sa estetskim zahvatima: Fileri u usnama i problemi sa granulomima

Estetski zahvati, posebno oni koji uključuju filere u usne, postali su izuzetno popularni u poslednjim godinama. Međutim, iza sjajnih reklama i savršenih slika na društvenim mrežama, kriju se i brojna iskustva koja nisu uvek pozitivna. U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na neka od tih iskustava, sa posebnim osvrtom na probleme sa granulomima i profesionalnim ponašanjem lekara.

Šta su fileri i kako funkcionišu?

Fileri su preparati na bazi hijaluronske kiseline koji se ubrizgavaju u kožu kako bi se popunile bore, dodao volumen ili oblikovale određene delove lica. Najčešće se koriste za usne, podočnjake i obraze. Iako se reklamiraju kao bezbedni i reverzibilni zahvati, mogu nastati određeni problemi, uključujući i pojavu granuloma.

Problem sa granulomima nakon primene filera

Jedna od pacijentkinja je podelila svoje iskustvo nakon što joj je stavljen filer u usne. Prvi put je postupak obavila u jednoj poliklinici, gde joj se nakon toga formirao mali granulom na usnici. Zbog toga je odlučila da promeni lekara i obratila se drugoj klinici, koja je imala dobru reputaciju za rešavanje takvih problema.

Međutim, situacija se samo pogoršala. Nakon ubrizgavanja filera, granulom se povećao, a došlo je i do dislokacije preparata u obraz. Kada je kontaktirala kliniku, prvo su joj rekli da "sve umišlja", a kasnije su je uputili stomatologu, iako nije imala problema sa zubima. Vremenom se problem pogoršavao, a ponašanje osoblja prema njoj bilo je, kako sama kaže, "krajnje neprofesionalno".

Šta su granulomi i kako se rešavaju?

Granulomi su male, čvrste nakupine tkiva koje se mogu formirati kao reakcija organizma na strani materijal. U slučaju filera, to su često male kuglice koje se mogu osetiti ispod kože. Nekada se mogu ukloniti masažom ili otapalima, ali u težim slučajevima može biti potrebno kirurško uklanjanje.

U iskustvu ove pacijentkinje, granulomi su postajali sve izraženiji, a klinika nije pružila adekvatnu pomoć. Na kraju joj je savetovano da kupi "lip plumper" kao rešenje, što je samo dodatno pogoršalo situaciju.

Kako izabrati pravu kliniku i lekara?

Na osnovu ovog i drugih iskustava, možemo izvući neke važne pouke:

  • Proverite reputaciju klinike: Dobra reklama ne znači i dobar kvalitet. Potražite iskustva drugih pacijenata.
  • Postoperativne upute su obavezne: Svaki lekar bi trebalo da vam da jasna uputstva o tome šta očekivati nakon zahvata i kako postupati u slučaju komplikacija.
  • Ne tolerišite neprofesionalno ponašanje: Ako vas lekar ubeđuje da "ništa nije problem" dok vi jasno vidite suprotno, tražite drugo mišljenje.
  • Dokumentujte sve: Čuvajte nalaze, fakture i fotografije kako biste imali dokaze u slučaju problema.

Zaključak

Iako estetski zahvati poput filera mogu dati odlične rezultate, važno je biti svestan mogućih rizika. Pri odabiru lekara i klinike, ne vodi se samo cenom ili reklamama, već i stvarnim iskustvima drugih pacijenata. U slučaju problema, ne oklijevajte da potražite drugo mišljenje i da zaštitite svoja prava.

Da li ste imali slična iskustva sa estetskim zahvatima? Podelite svoja zapažanja u komentarima.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.